Renata Wawryk - trenerka ds. diety
Dietetyczka i edukatorka Programu Ochrony Zdrowia w zespole GoTeam21. Wyznaje zasadę, że ze zdrowiem każdemu do twarzy, a dbanie o zdrowie to nasza odpowiedzialność. Zakręcona na punkcie psiej komunikacji, tropiącego psa Foxa i całej rzeszy kudłatych, które pomagają utrzymać jej zdrowie, witalność i budować całą gamę zdrowych nawyków.
Sama o sobie mówi: "Moją rolą jest zachęcić abyśmy cieszyli się jedzeniem, opowiedzieć, że zdrowa żywność nie musi być mdła , nijaka, niesmaczna i za droga. Odpowiemy sobie na pytania: co jeść? Co pić? Jak gotować ? W czym gotować? A wszystko po to aby się cieszyć długim i zdrowym życiem"
Ten wpis dedykujemy wszystkim, którzy myślą o tym, by w końcu zacząć zdrowo się odżywiać ....i nieskończenie długo to odkładają...
Jesteś tym co jesz
Starożytna mądrość, tysiące badań i najnowsze odkrycia naukowe - wszystkie potwierdzają jedynie, że sekret długiego i zdrowego życia zależy przede wszystkim od tego, co jemy.
Jeżeli jest ktoś, kto ma największy wpływ na to co jesz, jak się w związku z tym czujesz oraz jak traktujesz swoje Ciało to jest to nikt inny Ty.
Sposób w jaki traktujemy siebie każdego dnia może nam pomóc odpowiedzieć na pytanie czy jestem dla siebie ważna/y. Fundamentem więc jest tryb życia i wybory, których dokonujemy każdego dnia.
I tak z codziennych decyzji budujemy drogę osobistej odpowiedzialności za zdrowie.
Znana prawda mówi, że masz zdrowie - masz wszystko, ale nawet ona nie ustrzega nas przed sabotowaniem siebie i krok po kroku sumą pomniejszych czynników zmierzamy do braku zdrowia czyli choroby. Dlaczego tak jest? Dlaczego toksyczne środowisko wprowadzamy do własnych ciał zamiast to ciało codziennie wspierać i dać szansę komórkom na regenerację. Każdy z nas to biliony takich komórek wzajemnie od siebie uzależnionych i ze sobą powiązanych, które niezmiennie wykonują przypisaną im pracę i ciągle się odtwarzają w celu zastąpienia komórki uszkodzonej lub martwej aby nasz organizm sprawnie i wydajnie funkcjonował. Ta maleńka struktura jest podstawowym elementem budowy każdego żywego organizmu.
Kiedy jesteśmy zdrowi, najczęściej tego nie zauważamy, fabryka jaką jest organizm pracuje poprawnie i wydajnie, jednak kiedy zaczynamy niedomagać wpadamy w popłoch i niejednokrotnie jesteśmy zdziwieni dlaczego?
Śmiem twierdzić, że nasz problem polega głównie na tym, że nie wiemy jak funkcjonuje nasze ciało, przez co nie wiemy jak ciału pomagać. Większość chorób nie występuje nagle i gwałtownie, a raczej jest efektem długotrwałego procesu. Zatem pytanie brzmi, czy chcemy o tym wiedzieć i czy chcemy temu zaradzić?
A może warto mieć wiedzę, która da nam możliwość do interwencji i stworzenia warunków do regeneracji i przewlekłego...ale zdrowia?
Prosta definicja zdrowia
Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu.
Prof. Jerzy Vetulani uważał, że istnieje coś takiego jak inteligencja zdrowotna, czyli zdolność do aktywnego odbierania i przetwarzania informacji o stanie własnego zdrowia w celu prawidłowego podejmowania działań prewencyjnych i naprawczych w sytuacji potencjalnego lub realnego niebezpieczeństwa spadku poziomu funkcjonowania własnego organizmu.
W rzeczy samej, naprawdę jesteśmy w stanie zaplanować nasz sposób na zdrowie, a zdrowie to już nie tylko zdrowe i sprawne ciało, ale również świadomy , jasny umysł chętny do nauki w każdym wieku, to pogodne usposobienie i zdrowe uczucia, radość z wykonywanej pracy dającej zaspokojenie potrzeb finansowych, to przynależność do społeczności, aż po silne więzi z rodziną, z przyjaciółmi, czy z siłą wyższą.
Szczery wywiad ze sobą
Na początek szczery wywiad z samym sobą.
Oto kilka pytań, na które warto sobie uczciwie odpowiedzieć:
- Ile porcji warzyw i owoców zjadam dziennie? (porcja to tyle co w garści lub filiżance)
- Ile czystej wody piję dziennie?
- Ile godzin w ciągu doby śpię i czy budzę się wypoczęta/y? (jasny umysł, energia)
- Czy regularnie się wypróżniam?, (częstotliwość)
- Czy występują u mnie biegunki / zaparcia?, (częstotliwość)
- Jak u mnie przebiegają procesy trawienia? (wzdęcia, zachcianki, napady głodu)
- Czy podejmuję aktywność fizyczną? (jaką i jak często)
- W jakim miejscu mieszkam i pracuję? W jakich warunkach spędzam większość czasu? (jakość powietrza, poziom hałasu, itp.)
- Jak bardzo jestem narażona/y na stres? Jeśli tak to czy znam i stosuję techniki radzenia sobie z nim?
- Jakie mam dobre nawyki?
- Jakie mam złe nawyki, nałogi lub uzależnienia? (cukier, słodycze, wysoko przetworzone, śmieciowe jedzenie, tytoń, alkohol itp.)
- Jak często zażywam leki? (te na receptę lub bez)
- Czy znam kogoś w swoim bliskim otoczeniu kto cierpi na jedną z przewlekłych chorób? (cukrzyca, choroby serca i układu krążenia, nowotwór, choroby autoimmunologiczne)
- Czy zdrowie jest dla mnie wartością?
- Czy chciałabym coś zmienić w dotychczasowym stylu życia? Jeśli tak, to co mogę dla siebie zrobić?
Podobne pytania sami możemy mnożyć, ale już tych kilka wystarczy aby zobaczyć w jakim jesteśmy miejscu i czemu powinniśmy poświęcić więcej uwagi i nad czym pracować aby czuć się naprawdę dobrze.
Najprostsza profilaktyka przez odżywianie.
Co zatem można zrobić by wykorzystać pokarm, który jest ogromnym bankiem substancji, wykształconych przez naturę w ciągu miliardów lat i wyselekcjonowanych metodą prób i błędów abyśmy mogli żyć w dobrostanie? Czytaj więcej na naszym blogu. Polecamy artykuł Zdrowy ferment bardzo wskazany.
Zapraszamy!