Głównym celem Zdrowie w Tobie jest edukacja prozdrowotna, promowanie zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania, edukacja prozdrowotna oraz zachęcanie do regularnych badań i korzystania z programów profilaktyki prozdrowotnej.
Jednym z nich jest profilaktyka raka szyjki macicy. Program badań cytologicznych jest skierowany do kobiet w wieku 25–59 lat w 3-letnich odstępach.
Dlatego wspólnie z Centrum Medycznym Maszachaba włączyliśmy się w realizację projektu pod nazwą
„Kształtowanie świadomości zdrowotnej kobiet w wieku 25-59 lat w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy w latach 2019-2022"
Program został realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 i był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Czy wiesz, że...
Co roku około 3000 Polek dowiaduje się, że zachorowało raka szyjki macicy. Prawie połowy z nich nie udaje się uratować. Dlaczego? Główne powody to zbyt rzadkie wykonywanie badań profilaktycznych oraz niski poziom wiedzy.
Rak szyjki macicy nie bierze się znikąd. Przyczyną zachorowań jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, przenoszonego drogą płciową.
Czy wiesz, że regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego i prawie stuprocentowe uchronienie przed rakiem szyjki macicy?
Tej choroby możesz uniknąć
Regularne badania cytologiczne dają niemalże 100% pewność wykrycia stanów przednowotworowych, które odpowiednio leczone w dominującej części przypadków zapobiegają rozwojowi raka złośliwego.
Dodatkowo dzięki cytologii wykryć można bardzo wczesne, bezobjawowe klinicznie postacie raka złośliwego szyjki macicy, których wyleczalność sięga ponad 90%.
Tymczasem nadal wiele kobiet odkłada badania nawet nawet na kilkanaście lat lub nie robi ich wcale by potem dowiedzieć się, że jest już za późno. W przypadku większości kobiec wystarczy poświęcić tylko 20 min w trzech lat i zapewnić spokój nie tylko sobie ale i całej swojej rodzinie.
Skorzystaj z wybranego programu profilaktycznego i wykonaj badanie cytologiczne. To szybkie i bezbolesne badanie.
Wszystko co powinnaś wiedzieć o badaniu cytologicznym:
- Cytologia jest badaniem mikroskopowym, polegającym na ocenie rozmazu pobranego z tarczy i kanału szyjki macicy. Komórki do badania pobiera się podczas badania ginekologicznego, przy użyciu specjalnej szczoteczki. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne, choć niektóre kobiety podczas pobrania materiału mogą odczuwać pewien dyskomfort.
- Badanie można wykonać bezpłatnie u ginekologa jeżeli jesteśmy uprawieni do świadczeń opieki zdrowotnej lub podczas wizyty prywatnej. Pacjentki mogą się również zdecydować na badanie w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy, w którym badanie cytologiczne jest finansowane raz na 3 lata. Program jest skierowany do kobiet w wieku 25-59 lat, gdyż właśnie w tej grupie istnieje najwyższe ryzyko zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy.
- Badanie cytologiczne powinny wykonywać wszystkie kobiety w wieku rozrodczym, a także nastolatki, które już rozpoczęły współżycie seksualne. Zaleca się, by pierwszą cytologię wykonać nie później niż po ukończeniu 21. roku życia lub po upływie 3 lat od rozpoczęcia współżycia. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia cytologię należy powtarzać co 3 lata. Wyjątkiem są zalecenia lekarza ginekologa.
- Jeżeli występują u nas czynniki ryzyka, takie jak przyjmowanie leków immunosupresyjnych, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus HPV) lub wirusem deficytu odporności typu ludzkiego (human immunodeficiency virus HIV), badanie cytologiczne wykonuje się co roku.
- Najlepszym momentem na wykonanie badania jest 10-20 dzień cyklu.
- Badanie cytologiczne oceniane jest według systemu Bethesda (TBS – The Bethesda System). System ten wyparł stosowaną wcześniej skalę punktową (skala Papanicolau) i wymaga podania wyniku w formie opisowej.
TBS - The Bethesda System:
A. Jakość rozmazu:
I – można wykonać ocenę cytologiczną
II- brak możliwości wykonania oceny cytologicznej
B. Charakterystyka obrazu:
I – obraz prawidłowy
II- obraz nieprawidłowy
C. Część opisowa wyniku badania cytologicznego
I – brak cech zmian nowotworowych
1. czynniki infekcyjne
2. inne zmiany nienowotworowe
II – Inne zmiany – komórki endometrialne
III – Nieprawidłowe komórki nabłonkowe
1. Komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego
a) Nieprawidłowe (atypowe)
b) Dysplazja małego stopnia
c) Dysplazja dużego stopnia
d) Rak płaskonabłonkowy
2. Komórki nabłonka gruczołowego
a) Nieprawidłowe (atypowe)
b) Rak gruczołowy nie naciekający (in situ)
c) Rak gruczołowy
3. Inne rodzaje nowotworów złośliwych
UWAGA: Uzyskane wyniki wymagają interpretacji przez ginekologa, który podejmie decyzję o dalszej diagnostyce i leczeniu.
Trzeba pamiętać, że nieprawidłowy wynik cytologii nie świadczy od razu o raku szyjki macicy. Sygnalizuje jednak o zwiększonym ryzyku, co jest dla pacjentki sygnałem, by pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie ginekologicznym.
By dowiedzieć się więcej profilaktyce raka szyjki macicy zajrzyj jeszcze - TUTAJ - poznasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania