Chcesz wprowadzić zmiany w swojej diecie i trybie życia? Dowiedz się więcej o Twoich nawykach.

 

Zacznij od zmiany nawyków

 

W ciągu ostatnich 20 lat nasze rozumienie neurologii i psychologii naywków oraz oddziaływania wzorców na nasze życia, organizacje a nawet społeczeństwa i organizacje pogłębiło się w sposób w jaki pół wieku temu nawet nam się nie śnił. Dziś wiemy w jaki sposób nawyki powstają i jak się zmieniają.

Zrozumienie tych mechanizmów pozwoli lepiej przyjżeć się swoim własnym nawykom a także ustalić co można zrobić aby te dla nas niekorzystne po prostu zmienić.

Mając obecną wiedzę naukową wiemy, jak rozłożyć je na kawałki i ponownie odbudować w pożądanej formie.. Rozumiemy, jak sprawić, by ludzie jedli mniej, ćwiczyli więcej i żyli zdrowiej. Przekształcanie nawyków niekoniecznie jest łatwe i szybkie. I nigdy nie jest proste. Ale jest możliwe!

 

Zrozumieć pętle nawyków

 

Proces nawykowy w naszym mózgu jest trzystopniową pętlą. W pierwszej kolejności mamy wskazówkę, wyzwalacz, który mówi mózgowi, aby przeszedł w tryb automatyczny. Podpowiada, który nawyk należy wybrać. Następnie jest zwyczaj. Może mieć charakter fizyczny, umysłowy czy emocjonalny. Na końcu mamy nagrodę, która pomaga mózgowi zdecydować, czy dana pętla warta jest zapamiętania na przyszłość. Z czasem pętla – wskazówka, zwyczaj – staje się coraz bardziej zautomatyzowa

na. Tak oto po wstają nowe nawyki: połączenie wskazówki, zwyczaju i nagrody, a potem kultywowanie pragnienia podtrzymującego pętlę.

Doskonałym przykładem będzie nawyk jedzenia słodyczy, który możesz zobaczyć na obrazku.

 

 

 

 

 

Co daje wiedza o nawykach

 

Jeżeli chcesz zmienić nawyk który uznałaś za negatywny, zadaj sobie pytanie, czy robić coś dlatego, że kochasz np słodcze, czy dlatego, że jedzenie dostarcza Ci przypływu stymulacji, struktury dnia lub sposobu na zawieranie kontaktów towarzyskich (kawa i ciastko w miłym towarzystwie, po posiłku) ?

Wiele badań wykazało, że zidentyfikowanie wskazówek i nagród, które ludzie łączyli negatwynym nawykiem, a potem wybranie nowych zwyczajów, które dawały podobne korzyści jak np wysiłek fizyczny czy po prostu danie sobie kilku minut na relaks — zwiększa szanse na uwolnienie się od nałogu.

Może zabrzmi to trywialnie, ale jeśli chcesz rzucić zmienić coś w swojej diecie, wymyśl sobie inny zwyczaj, który zaspokoi pragnienia zaspokajane obecnie przez np słodycze.

 

Więcej o diecie i zdrowym stylu życia przeczytasz na naszym blogu.