Pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast czy remedium na dolegliwości?

with Brak komentarzy

Pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast czy remedium na dolegliwości?

Dziś wracamy do cyklu zdrowych i sprawdzonych domowych receptur tak by jak najwięcej czerpać z natury. 

Jego żółte kwiaty widać już w kwietniu na trawnikach i łąkach. Łatwo wysiewa się z nasion roznoszonych przez wiatr.   Kwitnie do lipca, a jeśli latem są sprzyjające warunki pogodowe to zakwitnie po raz drugi  ciesząc oczy żółtym dywanem i wabiąc pszczoły i  owady żywiące się nektarem i pyłkiem kwiatowym.

Mniszek lekarski, bohater naszego dzisiejszego wpisu, potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, od korzenia, poprzez łodygę, liście oraz kwiaty, od lat jest ceniony i wykorzystywany w leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości. Mogą go jeść anemicy, reumatycy, wątrobowcy, cukrzycy, alergicy a cierpiący na egzemy, łuszczycę czy trądzik stosować na skórę.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale nadaje się do jedzenia w najróżniejszych formach. Na surowo, duszony, marynowany a nawet sfermentowany. Dobrze się komponuje na słono i na słodko. W sałatkach, herbatkach, galaretkach czy w likierach. Ba! 14 dniowa kuracja, polegająca na żuciu świeżych łodyg, może bezboleśnie rozpuścić kamienie żółciowe i pozbawić świądu ze skóry.

Właśnie dlatego postanowiliśmy podzielić się kilkoma przepisami i być może wprowadzić żółte kwiaty Mniszka lekarskiego do wiosennego menu - na zdrowie.

SÓL Z MNISZKA

·       0,5 kg grubej soli morskiej

·       15-20 kwiatów mniszka

·       10 liści mniszka

Liście należy umyć, osuszyć i posiekać. Z kwiatów oberwać płatki, następnie wszystko wymieszać z solą morską

 

ZIELONE SMOTHIE Z MNISZKA

·       Ogórek pokrojony w plastry lub melon, pietruszka, awocado)

·       Garść liści mniszka  (pamiętając, że im liść starszy tym więcej ma goryczki)

·       Sok z  jednej cytryny

·       Łyżeczkę miodu

·       Lód

Wszystko zmiksować w blenderze.

 

HERBATKA Z MNISZKA

·       1 l wrzątku

·       5 suszonych liści mniszka

Umyte i ususzone liście mniszka pokruszyć, wsypać do czajniczka, zalać wrzątkiem, zaparzać ok 3 min pod przykryciem, ponownie przemieszać i zostawić na kolejną minutę, dwie. Można wzbogacić cytryną, miętą lub miodem

 

GALARETKA Z MNISZKA

·       10 szklanek kwiatów mniszka

·       5 szklanek wody

·       6 szklanek cukru

·       5 łyżek soku z cytryny

·       Pektynę (zgodnie z instrukcją na opakowaniu)

 

Kwiaty należy opłukać, osuszyć, odciąć zielone końcówki. Wrzucić do garnka, zalać wodą, gotować na średnim ogniu ok 10 min, co jakiś czas mieszając . Odcedzić płatki a do wywaru dodać cukier, sok z cytryny i pektynę. Całość gotować mieszając drewnianą łyżką aż galaretka zrobi się przejrzysta na górze (po ok 2-3 min). Rozlać do słoiczków i zakręcić na gorąco.

 

I co Wy na to?

Pamiętaj - najprostsza profilaktyka to ta przez odżywianie

 

Czytaj więcej na naszym blogu. Polecamy też artykuł Zdrowy ferment bardzo wskazany. 

 

 

 

 

Renata Wawryk - trenerka ds. diety 

Dietetyczka i edukatorka Programu Ochrony Zdrowia w zespole GoTeam21. Wyznaje zasadę, że ze zdrowiem każdemu do twarzy, a dbanie o zdrowie to nasza odpowiedzialność. Zakręcona na punkcie psiej komunikacji, tropiącego psa Foxa i całej rzeszy kudłatych, które pomagają utrzymać jej zdrowie, witalność i budować całą gamę zdrowych nawyków.

Sama o sobie mówi: "Moją rolą jest  zachęcić abyśmy cieszyli się jedzeniem, opowiedzieć, że zdrowa żywność nie musi być mdła , nijaka, niesmaczna i za droga. Odpowiemy sobie na pytania: co jeść? Co pić? Jak gotować ? W czym gotować? A wszystko po to aby się cieszyć długim i zdrowym życiem"

Zostaw Komentarz