Nieprawidłowy wynik cytologii?

with Brak komentarzy

Nieprawidłowy wynik cytologii?

Wywiad z Barbarą Tkaczewską - Zdeb - położną i specjalistką zdrowia publicznego

 

 

Świadomość i wiedza kobiet na temat nowotworów z roku na rok wzrasta dzięki licznym programom edukacyjnym. Są jednak tematy, które budzą niepokój wielu kobiet, które z tego powodu wolą odłożyć wykonanie  na tzw. potem lub nie zrobić go w ogóle. 

Zdrowie w Tobie: Jeden z tych tematów to co zrobić gdy wynik badania cytologicznego jest nieprawidłowy?

Barbara Tkaczewska-Zdeb: Z wynikiem badania zawsze idziemy do ginekologa, bo to lekarz decyduje co dalej robić, często wystarcza leczenie przeciwzapalne i kontrolne badanie za 3 miesiące.

Jeżeli na wyniku jest ASCUS-H, AGUS, L-SIL, co odpowiada CIN I, CIN II, pacjentka powinna mieć wykonane badanie kolposkopowe szyjki macicy i oznaczenie DNA HPV .

Jeżeli na wyniku jest H-SIL, CIN III, w programie pogłębionej diagnostyki wykonywane jest badanie kolposkopowe, lekarz ogląda szyjkę pod powiększeniem wykonując wcześniej testy barwiące : płynem Lugola i 3% kwasem octowym, wówczas ze zmienionych miejsc, pobiera celowane wycinki a materiał oddaje się do badania histopatologicznego, na tej podstawie uzyskujemy dokładną diagnozę. Następnie lekarz zadecyduje jakie leczenie zastosować, może to być: krioterapia, czyli zamrażanie zmienionych miejsc, lub laseroterapia, lub  elektronizacja ( ELCO), lub konizacja nożem chirurgicznym.

Co najważniejsze - na tym etapie stanu przednowotworowego wyleczalność jest 100%. 

ZWT: Dlatego regularne badania cytologiczne są tak ważne?

BTZ:  Tak - pamiętajmy żeby regularnie się badać! Cytologię w programie badań przesiewowych realizowanych przez NFZ możemy to zrobić raz na 3 lata. Jednak powinnyśmy się badać co roku. Wystarczy poprosić naszego ginekologa o skierowanie i  badanie jest również bezpłatne. Zalecam wykonywać badanie w placówkach gdzie tych badań robi się dużo. Tam specjaliści robią to naprawdę szybko i sprawnie i nie trzeba czekać też zbyt długo na wynik. 

ZWT: Kiedy wykonać pierwsze badanie? 

BTZ:Pierwsze badanie cytologiczne powinnyśmy wykonać rok po rozpoczęciu życia płciowego, ale nie później niż w 21 roku życia.

ZWT: Jak przygotować się do badania? 

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy jedynie pamiętać, że  najlepiej wykonać je w połowie cyklu, nie później niż 4 dni przed miesiączką, unikając w tym czasie stosunku płciowego.

Potem tylko pamiętać by wyniki skonsultować z lekarzem. 

 

Dziękujemy za wywiad!

Barbara Tkaczewska-Zdeb - jest położną, i od lat zajmuje się programami profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Bierze udział w  różnych  akcjach edukacyjnych, których celem jest propagowanie zdrowego trybu życia i wiedzy na temat profilaktyki.  Jest specjalistą zdrowia publicznego.

 

Zostaw Komentarz