Jak skorzystać z programu badań profilaktycznych – przypominamy

with Brak komentarzy

Jak skorzystać z programu badań profilaktycznych - przypominamy

Przypominamy podstawowe informacje, które mogą być użyteczne kiedy planujesz badanie cytologiczne. A warto je planować w okolicy swoich urodzin - przez co trudno o nim zapomnieć 😉 Świętuj w ten sposób nie tylko swoje urodziny, ale też to, że jesteś kobietą - to jest piękne!

 

Pamiętaj, że możesz skorzystać z badań cytologicznych (bez skierowania) w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Cytologię na NFZ  (ze skierowaniem), można wykonywać co roku. Kobiety zakażone HIV, HPV- wysokiego ryzyka, lub przyjmujące leki immunosupresyjne mogą wykonać badanie w ramach programu co 12 miesięcy.

Co trzeba zrobić, aby wykonać badanie cytologiczne:

  1. Zarejestruj się do poradni ginekologicznej i umów wizytę w ramach programu
  2. Poproś lekarza o skierowanie na cytologię, jeżeli
  3. W pracowni cytologicznej ustał termin badania pamiętając, że badanie najlepiej wykonać w połowie cyklu, między (10 - 20 ) dniem,
  4. Na dwa dni przed badaniem  nie zakładaj żadnego leku do pochwy, powstrzymaj się również od seksu - te mogą zafałszować wyniki,
  5. Jeżeli lubisz kąpiele w wannie to w dniu badania tego nie rób - weź kąpiel pod prysznicem,
  6. W dniu badania nie wykonuj także irygacji (płukanie pochwy),
  7. Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy. Może być dla Ciebie niekomfortowe, ale trwa zaledwie kilka minut!
  8. Pamiętaj ! - jeżeli w czasie badania wykryto jakieś zmiany, z wynikiem udaj się do lekarza.

Zostaw Komentarz