Profesor Stanisław Berger to znany polski biochemik i fizjolog żywienia, autor książek kucharskich. Jest autorem słynnej książki kucharskiej "Kuchnia Polska" wydanej w 1955 roku i wielokrotnie wznawianej. Profesor ma dziś 97 lat. Obecnie jest honorowym przewodniczącym Komitetu Nauk o Żywieniu Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych. Poniżej słynne "bergerowskie" 7U zasad zdrowego żywienia. Omówimy je bardziej szczegółowo w kolejnych wpisach 🙂
1U - UROZMAICENIE
Nasze posiłki powinny być urozmaicone i składać się z produktów należących do 5 grup piramidy zdrowego żywienia: warzyw, owoców, mleka i jego przetworów, produktów zbożowych, mięsa, ryb lub roślin strączkowych. W ten sposób dostarczamy organizmowi wszystkich składników pokarmowych i zapobiegamy chorobom. Im bardziej nasze posiłki są różnorodnie, tym mniejsze ryzyko niedoborów składników odżywczych, witamin i minerałów.
2U - UMIARKOWANIE
Umiar w jedzeniu jest jak najbardziej wskazany w każdej dziedzinie życia, również w jedzeniu. Jedz według swoich potrzeb. Obserwuj swój organizm i metabolizm. Jeżeli zauważysz, że przybierasz na wadze, to znaczy, że jesz za dużo, a jeśli chudniesz, znaczy że jesz za mało w stosunku do swoich potrzeb. Zarówno przejadanie się (szczególnie na noc!), jak i stosowanie bardzo restrykcyjnych, jednostronnych diet jest niewskazane.
3U - UREGULOWANIE
Nasz organizm lubi regularność. Starajmy się, aby częstość, wielkość i jakość posiłków była w miarę stała. Spożywanie 5 posiłków dzienne (3 większe i 2 mniejsze), sprawi,że metabolizm będzie działał przez cały dzień na odpowiednio wysokich obrotach, a organizm nie będzie gromadził zapasów energii w postaci tkanki tłuszczowej. Unikamy w ten sposób napadów głodu i zapobiegamy przejadaniu się. Pamiętajmy o regularnym piciu wody - minimum 1,5 -m 2 litrów dziennie.
4U - UMIEJĘTNOŚĆ PRZYRZĄDZANIA POTRAW
Nawet najzdrowsze warzywa gotowane przez długi okres czasu mogą stracić witaminy i sole mineralne, a chude mięso otoczone panierką i smażone w głębokim tłuszczu może stać się bomba kaloryczną. Raczej przyrządzane na parze, gotowane i pieczone, niż smażone. Bawmy się przyrządzaniem potraw, eksperymentujmy i nie zapominajmy o przyprawach. Dbajmy o odpowiednie proporcje.
5U - UPRAWIANIE SPORTU
Aktywność fizyczna jest zalecana wszystkim, bez względu na wiek, stan zdrowia i schorzenia. Warto wybrać się na codzienny spacer, pojeździć na rowerze, uprawiać nordikwalking, jogging, wybrać się przynajmniej raz w tygodniu na jogę, pilates, taniec lub do klubu fitness. Regularny umiarkowany wysiłek fizyczny jest niezbędnym elementem zdrowego i higienicznego trybu życia. Nie tylko przyspiesza metabolizm, ale również poprawia wydolność organizmu, ukrwienie narządów wewnętrznych oraz skóry, redukuje ryzyko rozwoju chorób, obniża poziom stresu oraz poprawia samopoczucie.
6U - UNIKANIE NADMIARU
Nadmiar spożywanej żywności prowadzi do rozwoju różnych schorzeń m.in. miażdżycy, chorób serca, nadciśnienia, cukrzycy, a także chorób nowotworowych. Unikajmy nadmiaru cukrów prostych (pieczywo, soki, napoje, słodycze, żywność przetworzona), tłuszczów nasyconych (fast-food’y, ciasta i słodkie bułki, produkty smażone w głębokim tłuszczu), soli (słone przekąski, chipsy, paluszki, zupy typu instant, gotowe dania, dania ze słoika) oraz białka zwierzęcego (mięso i wędliny). To samo dotyczy również alkoholu, tytoniu i innych używek.
7U - UŚMIECHNIJ SIĘ
Pogoda ducha, życzliwość i pozytywne podejście do codzienności sprzyjają długiemu i zdrowemu życiu. Śmiech zmniejsza poziom hormonów stresu, przez co pomaga zachować zdrowie i uniknąć wielu chorób. Czasem warto odpuścić i zastosować zasadę "let it go". Warto cieszyć się chwilą, doceniać drobne przyjemności, uśmiechać się do siebie i ludzi, aby znaleźć pozytywną stronę we wszystkim, co nas w życiu spotyka.
Zostaw Komentarz