Cytologia – czy już się zbadałaś?

with Brak komentarzy

Kobiety odkładają swoje życie

Czy pamiętasz kiedy ostatnio zrobiłaś sobie cytologię? W czasach pandemii na pewno trudniej jest Ci się zdecydować na badania profilaktyczne. Pamiętaj jednak, że bez względu na powód, zaniedbania w każdym apsekcie Twojego zdrowia będą przekładać się na Twoje dalsze życie. Cytologię możesz zrobić niezależenie od wprowadzonych restrykcji. A jeżeli odkładałaś ją od dłuższego czasu....to nie ma na co czekać! To może byc ostatni moment.

Pamiętaj  - Cytologia jest badaniem prostym, szybkim i bezbolesnym. Warto to robić przynajmniej raz w roku. W natłoku obowiązków, codziennych zajęć i „pilnych” spraw do załatwienia często wizytę u ginekologa odkładamy na później. A przecież nasze zdrowie, to także zdrowie naszych bliskich. Dlatego gorąco zachęcam – dziewczyny badajcie się !  - Podkreśla Katarzyna Galica, krakowska aktorka teatralna i filmowa. 

 

Cytologia ratuje życie

Wystarczy jednak poświęcić tylko 20 minut raz w roku i zapewnić spokój nie tylko sobie, ale i całej swojej rodzinie. Badanie cytologiczne jest szybkie i bezbolesne. Umożliwia wykrycie raka szyjki macicy w początkowym stadium. Polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych z szyjki macicy – aby wynik był miarodajny wymaz pobiera się jednocześnie z dwóch miejsc, tj. z tarczy szyjki macicy oraz z kanału szyjki. Uzyskane wyniki wymagają interpretacji przez ginekologa, który podejmie decyzję o dalszej diagnostyce i leczeniu. Trzeba pamiętać, że nieprawidłowy wynik cytologii nie świadczy od razu o raku szyjki macicy. Sygnalizuje jednak o zwiększonym ryzyku, co jest dla pacjentki sygnałem, aby jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie ginekologicznym.

Badanie można wykonać bezpłatnie w poradni ginekologicznej jeżeli jesteśmy uprawione do świadczeń opieki zdrowotnej. Pacjentki mogą się również zdecydować na badanie w ramach Populacyjnego Programu profilaktyki raka szyjki macicy, w którym badanie cytologiczne jest finansowane raz na 3 lata. Program jest skierowany do kobiet w wieku 25-59 lat, gdyż właśnie w tej grupie istnieje najwyższe ryzyko zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy.

Zostaw Komentarz